TheNigerianVoice Online Radio Center

ACN Lagos Congress: 29 Legislators Dropped

Source: THEWILL - thewillnigeria.com
Listen to article

LAGOS, Jan 13, (THEWILL) – 29 legislators elected in 2007 on the platform of the Action Congress Nigeria (ACN) to represent various Lagos State constituencies in both the National Assembly and State House of Assembly have failed to retain their seats.

THEWILL gathered that two (2) senators, 15 members of the House of Representatives and 12 members of the state legislature lost at the primaries or were forced to withdraw from the election.

According to the result obtained by THEWILL from the party secretariat, Senate Minority leader, Senator Olorunnibe Mamora representing Lagos East stepped down for Mr. Gbenga Ashafa, a Permanent Secretary at the Bureau of Lands, while Mrs. Oluremi Tinubu, wife of former Lagos State Governor and party strongman, Asiwaju Bola Tinubu edged out Senator Muniru Muse in the Lagos Central Senatorial District.

THEWILL checks also revealed that all those who lost out in the primaries are supporters of the Lagos State Governor, Mr. Babatunde Raji Fashola. All members of the State Executive Council, who contested at the primaries, suffered defeat.

They include Prince Lanre Balogun, Hon. Oyinlomo Danmole, Hon. Paul Kalejaiye, Hon. Sunny Ajose and Hon. Samuel Ifemade.

See the full result below:

Final Results Lagos ACN Primaries

S/N

Senatorial District

Incumbent

New Candidates

1

Lagos Central

Sen. Muniru Muse

Mrs. Oluremi Tinubu

2

Lagos East

Sen. Olorunnibe Mamora

Mr. Gbenga Ashafa

3

Lagos West

Sen. Ganiyu Solomon

Sen. Ganiyu Solomon

S/N

Constituency Seat

Incumbent

New Candidates

1.

Agege

Hon. Olakunle Amunikoro

Dr. Babatunde Adejare

2.

Ajeromi-Ifelodun

Hon. Olusegun Ogunbanjo

Mr. Adenekan Taiwo

3.

Alimosho

Hon Oyeyemi Emmanuel

Hon. Solomon Olamilekan

4.

Amuwo Odofin

Mr. Ganiyu Olukolu

Mr. Ganiyu Olukolu*

5.

Apapa

Hon. Olayemi Olabanji

Mr. Olukayode Olawepo

6.

Badagry

Hon. Samuel Sejoro

Mrs. Rafeequat Onabamiro

7.

Epe

Moshood Ibrahim

Lanre Odubote

8.

Eti Osa

Habeeb Fashinro

Mr. Babajide Akinloye

9.

Ibeju-Lekki

Hon. Tasiru Okanlawon (PDP)

Abayomi Ayeola

10.

Ifako Ijaye

Moruf Adefolabi

Chief Michael Ogunnusi

11.

Ikeja

Hon Adebayo Odulana

Mr James Faleke

12.

Ikorodu

Mrs. Abike Dabiri-Erewa

Abike Dabiri-Erewa*

13.

Kosofe

Yacoob Ekundayo Alebiosu

Yacoob Ekundayo Alebiosu*

14.

Lagos Island

Hon. Jumoke Okoya-Thomas

Yakub Abiodun Balogun

15.

Lagos Mainland

Hon. Basiru Bolarinwa

Hon M Batola

16.

Mushin I

Hon. Dauda Kako Are

Hon. Dauda Kako Are*

17.

Mushin II

Hon Ganiyu Hamzat

Hon Ganiyu Hamzat*

18.

Ojo

Hon Ojelabi Oyefolu

Mr. Isiaka Suarau

19.

Oshodi-Isolo I

Hon. Fatai Akinderu

Hon. Fatai Akinderu*

20.

Oshodi-Isolo II

Hon. Joseph Jaiyeola Ajatta

Mr. Muniru Hakeem

21.

Somolu

Mr. Oyewole Diya

Mr. Ayodeji Jakande

22.

Surulere I

Hon Femi Gbajabiamila

Hon Femi Gbajabiamila*

23.

Surulere II

Hon. Akeem Arole Fancy

Ms. Adetutu Akinyemi

S/NO

CONSTITUENCY

INCUMBENT

CANDIDATE

1

AGEGE

ADEJARE SAMUEL BABATUNDE

OGUNDIMU OLUYINKA

1

2

AGEGE II

OBASA MUDASIRU AJAYI

3

AJEROMI IFELODUN

KOLAWOLE TAIWO

4

AJEROMI IFELODUN

ADESINA OGUNKOYA

BALOGUN ABDULBAQ OLADIMEJI

2

5

ALIMOSHO

ADELABU ONIBIYO

ADEBISI YUSUF

3

6

ALIMOSHO

SOLOMON ADEOLA OLAMILEKAN

OMOTAYO ARAMIDE ODUNTAN

4

7

APAPA

EGBERONGBE MUFUTAU ADEWALE

8

APAPA

BABATUNDE JIMOH ADEWALE

9

AMUWO ODOFIN

AJOKE ADENIYI-ADEGEYE

ADEGBAYIBI ADENIJI-ADELE

5

10

AMUWO ODOFIN

BOLA BADMUS-OLUJOBI

AKINOLA HASSAN OLANREWAJU

6

11

BADAGARY

AVOSEH HODEWU SURU

12

BADAGARY

LAYODE IBRAHIM OLANREWAJU

13

EPE

ADEYEMI IKUFORIJI

TOBUN MUSTAINU ABIODUN

7

14

EPE

SAKIRU ADEBANJO

OLULADE OLUSEGUN GANIYU

8

15

ETI-OSA

HAZEEZ AKINLOYE

TOYIN CAXTON-MARTINS

9

16

ETI-OSA

OSUNSANYA KOLAPO

17

IBEJU-LEKKI

PDP

MOJEED FATAI ADEBOLA

18

IBEJU-LEKKI

PDP

KAZEEM RAHEEM ADEWALE

19

IFAKO-IJAYE

FAFUNMI OLUDAYO SAKA

20

IFAKO-IJAYE

AHMED IPOOLA OMISORE

21

IKEJA

OGALA BABATUNDE JOHN

ADEYEMI IKUFORIJI

22

IKEJA

AKANDE SULOLA

23

IKORODU

SANAI AGUNBIADE

24

IKORODU

PDP

AKINSOLA NOSIMOT ADEBIMPE

25

KOSOFE

AJIBAYO JOHN ADEYEYE

26

KOSOFE

ADEBAYO OSINOWO

27

LAGOS ISLAND

AYOOLA AHMED

MASHA AKEEM AGBOOLA

10

28

LAGOS ISLAND

ALAWIYE-KING WAHAB

29

LAGOS MAINLAND

ADEKUNLE ADEMOYE

BASHIR ABISOYE ODESANYA

11

30

LAGOS MAINLAND

OSHUN MOSHOOD OLANREWAJU

31

MUSHIN

BOLAJI YUSUF AYINLA

32

MUSHIN

ADEFUNMILAYO TEJUOSHO

33

OJO

TAIWO ADIO SADIQ

34

OJO

SADIQ ABAYOMI YISA

LANRE OGUNYEMI

12

35

OSHODI-ISOLO

OMOWUNMI OLATUNJI-EDET

36

OSHODI-ISOLO

AYENI LAWRENCE BABATUNDE

37

SOMOLU

ABIRU ROTIMI LATEEF

38

SOMOLU

OLOWO ROTIMI EMMANUEL

39

SURULERE

LAWAL KABIR OLAJIDE

40

SURULERE

RASAQ BALOGUN