TheNigerianVoice Online Radio Center

Full Nomination List For The Kaduna Entertainment Awards 2016

By Q82 Events And Entertainments

The organiser of Kaduna entertainment awards has today 3rd of august 2016 announced the nomination list for the Kaduna entertainment Awards, Kea Adams, the president of the event made it known to press from the office in Kaduna, "we've been working on the list for some weeks now and we are happy to have come up with the list,congratulations to the nominated acts who worked so hard over the year in review both within and outside Kaduna,we look forward to a big day in October and a very big thank you to the team who have shown that zeal is enough to change The world "

1. Best R&B/Pop Artiste
1. Sirbash Snoozy
2. Olamilekzy
3. P-son
4. Funboi
5. Phlexzywest
6 .Eskilz
2.Best Rap Artiste
1. Kel cypha
2. Kayyswagg
3. Teddybagg
4. One Game
5. 33zy
6. Tonnywarp
7. D.I.A
8. Kevin Word
9. BBK
10. Snowflakes
3.Artiste of the year
1. Kapio
2. Tony Wenom
3. Buzu
4. P son
5. Charlz dogo
6. DJ AB
4. Best Collaboration
1. Pretty Woman - Slim Ice Ft. P-son, Exzylee
2. Starboy Japhet
3. Elevatorz ft Arewa all stars Nigerian Peace
4. Law bone ft Silas Jamaa KUMBA
5. Testament ft Double k Away
6. 3zzy ft skimmy Moses
7. Jaynum Ft Rymsta Ray Ahead Ahead
8. Tony Wenom ft Phyno Show love
9. Mr.Bangis feat Umar M. Sheriff - BOKA
10. Sharifat ft Mr Bangis colabo
5. Best Indigenous Artiste
1. Aim9
2. Buzu
3. Waxj
4. Jfreezy
5. Femex
6. ABK
6. Next Rated
1. Waxj
2. Oluwanatty
3. Elaidrix
4. Slim ice
5. Sexugh
6. Benefit
7. Grammyboi
8. DIA
9. Auta Waziri
10. Mr.Bangis
7.Best Gospel artiste
1. BK Adams
2. Elevatorz
3. E-Wonda Ewoma
4. Jaymun
5. Danbee
6. Zeecko Johnson
8. Best music producer
1. David D
2. Umar MB
3. Metro
4. Jessebeatz
5. Burning sound
6. Sukeez Beatz
7. Dj Cinch
9. Best Music Video
1. Benefit In the snow
2. Law bone lolo baby
3. Kapio Fiesta
4. Waye ABK by ABK
5. Fatima by Mr skillz
6. Sharifat feat Mr.Bangis - Collabo
‎7. Mr. Bangis - Yan matan KT
AREWA ARTISTE OF THE YEAR
1. Jumabee
2. Classiq
3. OD Wood
4. Dj Ab
5. Kheengz
6. Lyrical Dr Smith
7. Morell
8. Boc madaki
9. Moupheen
10. Praiz Adejoh
10.Best Actor of the Year
1. Vincent Opurum
2. Ujams Gabreal
3. Salisu Sabuwa
4. Adamu A. Zango
5. Sadiq Abass Sadiq
11. Best Actress of the Year
1. Lucy Ameh
2. Beatrice Williams Auta
3. Ladidi Tubeless
4. Rahama Sadau
5 Sherifat Ibrahim Nagudu
12. Best Film/TV series of the Year
1. Heroes
2. Redline
3. Ina Amira
4. Sanadi‎
5. Duniya makaranta
13. Best Film Director of the Year
1. Ishaya Bako
2. Eddie Bongo Uka
3. Shola Adekola
4. Falalu Daurayi
5. Waziri Hong
14. BEST FILM PRODUCER
1. Uzee Concept
2. Akeem Sani
3. Shola Adekola
4. Waziri Hong
5. Falalu Daurayi
15. BEST SCRIPT WRITER
1. Eddie Bongo ukah
2. Robert peters
3. Shon Tyo
4. El Jessu St Mathias
16 Best Director of Photography
1. Lawandi Wassh
2. Ibrahim jika
3. Joseph Peters
4. Samaila Ibrahim
5. Castro Jacob
17. Best Entertainment Blog
1. www.MadeInKrockCity.com
2. Krockcitydegree.com
3. Jimflazzy.blogsot.com
4. jejetvnews.blogspot.com.ng
5. Forumspotz.ng
6. Afriktainmentmedia.blogspot.com
7. Dapalszone.blogspot.com
8. Judithcaleb.com
17. OAP of the Year (Male)
1. Murpheus Rhymz
2. Hyness Ihenacho Prince
3. Radio god
4. Didam
5. VQ
6. Silas Jamar
18. OAP of the year (female)
1. Zeety Bello Gobir
2. Swat Duniah
3. Grace Ladan
4. JOY NWABUOGOR CHIBEZE
5. Jaqueline Adegbija
19. BEST RADIO STATION
1. Liberty Radio
2. Kasu Fm
3. Ksmc
4. Supreme Fm
5. Brila fm
6. Freedom Radio
7. Raypower Fm
20. BEST RADIO PROGRAM (Morning drive)
1. Issues On Campus (Kasu FM)
2. Issues and Events (Liberty Radio)
3. The Round Table (Liberty Fm)
4. Oga Driver (KSMC Radio)
(Afternoon Drive)
1. Raypower express
2. Lunch Box
3. House of Justice
4. Talk Oclock
(Evening drive)
1. Democracy in Practice
2. Power play
3. Single Launch
4. Jazzville
5. Grafiti
(Night drive)
1. Gents Night
2. Obodo Naija
3. Hot source
(Best sports program)
1. Sports ride (liberty Radio
2. Popular side (Brila fm)
3. Sport flash (Kasu fm)
4. Morning Sport Ride (freedom fm)
5. Super Dial sport (ksmc)
6. Supreme sports (Supreme Fm)
21. Best Comedian
1. kaptin Sylva Dee
2. Mc Particle
3.Belle go pain
4.Mc Solex
5.Ola D
6.Mc Maccopolo
22.Best DJ
1. DJ Teeflamez
2. DJ Kelly
3. DJ Benzee
4. Vdj Image
5. Dj Menthol
6. DJ Ussy
Congratulations for the nominees, check www.keaawards.com for the complete list and

Call 08039210115 for any assistance.


your dream today is ur driver to your desired tomorrow..!!
By: HOLUBISHOP