TheNigerianVoice Online Radio Center

Presentation of Credentials of Singapore's High Commissioner to the Kingdom of Swaziland, 17 March 2016

By Ministry of Foreign Affairs - Singapore
Listen to article

The Government has appointed Mr Chua Thai Keong as Singapore's next High Commissioner to the Kingdom of Swaziland, resident in Pretoria, South Africa. He is concurrently Singapore's High Commissioner to the Republic of South Africa and the Republic of Namibia. Mr Chua will present his credentials to the King of Swaziland, His Majesty King Mswati III, on 17 March 2016.

Mr Chua joined theMinistry of Foreign Affairs in 1986. He was Singapore's Non-Resident Ambassador to Chile from April 2014 to May 2015 and Ambassador to the Republic of Korea (with concurrent accreditation to Mongolia) from September 2006 to December 2010. Prior to this, Mr Chua was Director (Northeast Asia) at the Ministry from August 2002 to April 2006.

Mr Chua graduated with a Bachelor of Laws (Hons) in 1985 from the National University of Singapore. He also obtained a Master of International Affairs from Columbia University, New York, in 1992 and a Bachelor of Economics (Hons) from the University of London in 1998.

. . . . .

BIOGRAPHICAL SUMMARY

MrChuaThai Keong (蔡泰恭) is currently Singapore High Commissioner to the Republic of South Africa (with concurrent accreditation to Namibia) since June 2015.

Mr Chua graduated with a Bachelor of Laws (Hons) in 1985 from the National University of Singapore. He also obtained a Master of International Affairs from Columbia University, New York, in 1992 and also a Bachelor of Economics (Hons) from the University of London in 1998.

Mr Chua joined the Foreign Service in 1986. In the Ministry's Headquarters, Mr Chua covered several portfolios including Southeast Asia, Northeast Asia and Oceania. He was Special Assistant to the Foreign Minister from April 1997 to October 1997. Mr Chua was Director of the Northeast Asia Directorate from August 2002 to April 2006.

Mr Chua had served in Bangkok (November 1992 to March 1996) and Tokyo (August 1998 to August 2002). He was Ambassador to the Republic of Korea (with concurrent accreditation to Mongolia) from September 2006 to December 2010 and Ambassador to Chile (resident in Singapore) from April 2014 to May 2015.