TheNigerianVoice Online Radio Center

Singapore / Ghana / Presentation of Credentials Ceremony, 23 September 2015

By Ministry of Foreign Affairs - Singapore
Listen to article

The following foreign High Commissioner presented its credentials to President Dr Tony Tan Keng Yam in separate ceremonies at the Istana today:

Array

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS SINGAPORE 23 SEPTEMBER 2015

SYLVESTER JUDE NII KPAKPO PARKER-ALLOTEY HIGH COMMISSIONER TO THE REPUBLIC OF SINGAPORE REPUBLIC OF GHANA DATE OF BIRTH: 1st February 1955, Accra AGE: 60 MARITAL STATUS: Married to Mrs Alice Ama Addae Parker-Allotey Has 2 children EDUCATION: 1996 Post Graduate Certificate in International Relations and Diplomacy, Worcester College, Oxford Universit 1990 Master of Arts, International Affairs, Lecia, University of Ghana 1988 Post Graduate Certificate (International Relations), Academy of Management and Science, Sofia, Bulgaria

1978 Bachelor of Arts (Hons), Political Science, University of Ghana CAREER: 1978 - 1979 Secretary General, Ghana National Catholic Youth Council 1979 Administrative Manager, Pan African Shipping Company Ltd, Tema, Ghana 1980 Acting Deputy General Manager, Pan African Shipping Company Ltd, Tema, Ghana

1980-1985 Africa Regional Coordinator, Pax Romana (International Movement of Catholic Students)

1985-1987 Public Relations Officer, State Construction Corporation Feb 1987 -Dec 1987 Public Relations and Training Manager, State Construction Corporation Dec 1987 -1989 Various posts at Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration: Information Bureau(1987), Cultural Bureau (1988), Policy Planning and Research Bureau (1989), Europe Bureau (1989) 1990-1991 Non-Aligned Movement Secretariat

1991-1993 Secondment to Pan African Writer's Association as Director of Administration

1993-1994 Acting Director of Finance, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration

Oct 1995 -Aug 1996 Deputy Director, Finance and Accounts, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Aug 1996 -2000 Counsellor and Head of Chancery, Ghana Embassy in Tel Aviv Oct 2000 -Apr 2002 Acting Director, Policy Planning, and also Secretary to Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Ministerial Advisory Board Apr 2002-Mar 2005 Deputy Permanent Representative, Ghana Mission in Geneva Apr 2005- Apr 2006 Minister-Counsellor and Deputy Head of Mission, Ghana Embassy in Riyadh May 2006-Sep 2006 Deputy Director of Passports, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Oct 2006-Jan 2007 Acting Director of Passports, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Feb 2007-Oct 2007 Director of Passports, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration

Nov 2007-Sep 2008 Director of Policy Planning, Research and Monitoring Bureau, Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Oct 2008-May 2011 Consul General, Ghana Consulate in Lagos

May 2011-Nov 2012 Charge d'Affaires, Ghana High Commission in South Africa Dec 2012-Dec 2014 Director of Policy Planning and Monitoring Bureau and Secretary to the Ministry of Foreign Affairs and Regional Integration Ministerial Advisory Board 22 Dec 2014 - to date 23 September 2015 Ambassador, Ghana Embassy in Japan High Commissioner to Singapore RELIGION: Roman Catholic