TheNigerianVoice Online Radio Center

Fashola Swears In Commissioner, Advisers

Source: THEWILL. - thewillnigeria.com
LAGOS STATE CABINET MEMBERS AT THEIR SWEARING-IN CEREMONY IN LAGOS TODAY, JULY 04, 2011
LAGOS STATE CABINET MEMBERS AT THEIR SWEARING-IN CEREMONY IN LAGOS TODAY, JULY 04, 2011
Listen to article

LAGOS, July 04, (THEWILL) –Lagos State Governor Babatunde Raji Fashola SAN has sworn in 21 Commissioners and 14 Special Advisers at a ceremony inside the Adeyemi Bero Hall at the State Secretariat in Alausa, Ikeja.

The swearing-in ceremony had former Lagos State Governors Lafeef Jakande and Bola Tinubu in attendance. Also present were the Oba of Lagos Rilwanu Akiolu 1, ACN chieftains and ACN members of the federal legislature.

The new members of the Lagos State cabinet sworn in today include:

Commissioners:
1. Mrs. Adebule Oluranti (Secretary to the State Government)

2. Mr. Lanre Babalola (Chief of Staff)
3. Mr. Ade Ipaye (Attorney General and Commissioner for Justice)

4. Mr. Benjamin Akabueze (Economic Planning and Budget)

5. Mr. Olutoyin Ayinde (Physical Planning and Urban Development)

6. Mr. Tunji Bello (Environment)
7. Mr. Danmole Oyinlomo (Home Affairs and Culture)

8. Mr. Hamzat Obafemi (Works and Infrastructure)
9. Mr. Abiru Adetokunbo (Finance)
10. Mr. Oladisun Holloway (Tourism and Intergovernmental Relations)

11. Mr. Jide Idris (Health)
12. Mr. Aderemi Ibirogba, (Information and Strategy).

13. Mr. Bosun Jeje (Housing)
14. Mr. Ademorin Kuye (Local Government and Chieftaincy Affairs)

15. Mr. Gbolahan Lawal (Agriculture and Cooperatives)

16. Mr. Mabadeje Adebiyi (Science and Technology)
17. Mrs. Florence Oguntuase (Establishment and Training)

18. Mr. Cornelius Ojelabi (Rural Development)
19. Mr. Adesegun Oniru (Waterfront Development and Infrastructure)

20. Mr. Kayode Opeifa (Transport)
21. Mr. Enitan Oshodi (Youth Sports and Social Development)

22. Mrs. Senakpon Oworu (Commerce)
23. Mrs. Olayinka Oladunjoye (Education)
24. Mr. Adewale Ahmed (Special Duties)
Special Advisers:
1. Mr. Jimoh Ajao (Housing)
2. Dolapo Badru (Youth Sports and Social Development)

3. Mrs. Yewande Adesina, (Health)
4. Mrs. Aderinola Disu (Central Business District)

5. Mr. Oladiran Folami (Environment)
6. Mr. Ayo Gbeleyi (Public Private Partnership)
7. Engr. Ganiyu Johnson, (Works and Infrastructure)

8. Mr. Babatunde Hunpe, (Rural Development)
9. Mr. Olukoga Fatai (Education)
10. Mr. Lateef Raji (Information and Strategy)
11. Mr. Taofik Tijani (Mineral Resources)
12. Mr. Seye Oladejo (Commerce and Industry)
13. Mr. Adebayo Salvador (Parastatals Monitoring)
14. Mrs. Abimbola Sodipo (Taxation and Revenue).
Fashola charged his cabinet members to deliver on the vision and target of the administration adding that the new team must surpass the achievement of the last cabinet.