TheNigerianVoice Online Radio Center

Election 2011: The Results so far

Source: pointblanknews.com
Listen to article

House of Reps

Kwara
Dr. Ali Ahmad (Ilorin East/Ilorin South PDP)
Alhaji Moshood Mustapha (Ilorin West/Asa PDP)
Alhaji Zakari Muhammed (Baruten/Kaima PDP)
Hon. Ahman Pategi (Edu/Moro/Pategi PDP)
Dr. Rafiu Ibrahim (Offa/Ifelodun/Oyun PDP)
Lagos
Babatunde Adewale (Apapa ACN)
Rafeesat Onabamiro (Badagry ACN)
Olajumoke Okoya-Thomas (Lagos Island I ACN)
Yakubu Balogun (Lagos Island II ACN)
Faleke Abiodun (Ikeja ACN)
Isiaka Suara (Ojo ACN)
Lanre Odubote (Epe ACN)
Rivers
Ogbonna Nwuke (Etche/Omuma PDP)
Dwari Ibietela George (Akukutoru/Azariforu PDP)
Kenneth Anayo Chikere (P/Harcourt I PDP)
Chinda Kingsley Ogundu (Obio/Akpor PDP)
Gogo Bright Tamuno (Okrika/Ogu/Bolo PDP)
Mpizi Bariunada (Elewmei/Tai PDP)
Andrew Uchendu (Ikwerre/Emohna PDP)

Enugu
Ifeanyi Ugwuanyi (Igboeze North/Udenu PDP)
Ofor Chukwuegbo (Enugu North/South PDP)
Patrick Asadu (Nsukka/Igboeze South PDP)
Ogbuefi Ozomgbachi (Udi/Ezeagu PDP)
Peace Nnaji (Nkanu East/West PDP)
Kingsley Ebenyi (Enugu East/Isiuza PDP)
Tobias Okechukwu (Awgu/Aninbri/Oji River PDP)
Stella Ngwu (Uzo-Uwani/Igbo-Etiti PDP)
Edo
Abubakar Momoh (Etsako ACN)
Nosakhare Osahon (Ovia ACN)
Razak Bello-Osagie (Oredo ACN)
Jim Adun (Egor/Ikpoba-Okha ACN)
Patrick Ikhariale (Esan Central, Esan West, Igueben PDP)

Pally Iriase (Owan West ACN)
Samson Osagie (Orhionwon/Uhunmonde ACN)
Friday Itula (Esan Northeast/ Esan Southwest PDP)

Ondo
Abegunde Ifedayo (Akure South/Akure North LP)
Bakare Biodun (Ifedore/Idanre LP)
Adeobu Johnson (Ile-Oluji/Olaigbo/Odigbo LP)
Akinlaya Joseph (Ondo West LP)
Ologunagba Jerome (Akoko Southwest LP)
Dauda Olawadare (Akoko Southeast LP)
Omosule Eniolorunda (Owo/Ose LP)
Albert Akinloye (Okitipupa/Irele PDP)

Kogi
Sunday Karimi (Yagba ACN)
Tajudeen Yusuf (Kabba-Bunu Ijumu PDP)
Mohammed Idris (Omalla/Ankoa PDP)
Buba Jibril (Lokoja/Koton CPC)
Ogun
Segun Williams (Abeokuta South ACN)
Babatunde Olabode Ogunola (Ado Odo/Otta ACN)
Adeyemi Adekunle Saheed (Ifo/Ewekoro ACN)
Razak Adewusi (Yewa North/Imeko Afon PPN)
Benue
Oker Jev (Buruku ACN)
John Dyegh (Gboko/Tarka ACN)
Adamu Entono (Apoa/Agatu PDP)
Emmanuel Jime (Makurdi/Guma PDP)

Gombe
Bello Usman Kumo (Akko PDP)
Khamisu Ahmed Mailantanki (Gombe /Funakaye/Kara CPC)

Yusuf Manu Swa Billiri/Balanga PDP)
FCT
Jephaniah Jisalo (AMAC/Bwari PDP)
Isa Dobi (Kuje/Gwagwalada/Abaji Kwali PDP)
Reps Cont 2
Bauchi
Aliyu Ibrahim Gebi (Bauchi CPC)

Sokoto
Sa'adu Nabunkafi (Binji/Sillame PDP)
Umar Bature (Sokoto North/South PDP)
Abdullahi Mohammed (Kware/Wamakko PDP)
Isa Salihu Bashdir (Tangaza/Gadu PDP)
Aminu Shehu Shagari (Yabo/Shagari PDP)
Achida Wurno (Wurno Rabbah PDP)
Imo
Bethel Nnaemeka Amadi (Mbaitoli/Ikeduru PDP)
Chukwu Victor Onyereri (Isu/Njaba/Nwamngele/Nk-werre PDP)

Irona Alphonsus Gerald (Oru West/Ohaji/Egbema Oguta PDP)

Onyewuchi Ezenwa Francis (Owerri APGA)
Eddie Ifeanyichukwu Mbadiwe (Ideato North/South APGA)

Ebonyi
Christopher Omo Isu (Afikpo North/Afikpo South PDP)

Sylvester Ogbaga (Abakaliki/Izzi PDP)
Peter Ede (Ishielu, Ezza PDP)
 

Akwa Ibom
Daniel Effiong Akpan
(Etinan PDP)
Bassey Dan Abia
(Eket PDP)
Archibong Kenneth Edet
(Itu PDP)
Robinson Edet Uwak
(Oron PDP)
Saviour Friday Udoh
(Ikot Ekpene PDP)
Emmanuel Ekon
(Abak PDP)
Ini Akpan Udoka
(Ikono PDP)
Emmanuel Uyo (ACN)
Kano
Farouk Muhammed Lawan (Bagwai/Shanono PDP)
Abdulkadir Jibrin (Kiru/Berbeji/Gwale PDP)
Surajo Harisu Dambata (Danbatta/Makoda PDP)
Dogowa Tudun Wada PDP
Gezema/Gabasawa PDP
Kombots Babba Agundi PDP)
Aminu Suleiman (Fagge PDP)
Gideon Lucas G. (Kura PDP)
Garin Mallam/Madobi PDP)
Nasiru Baballe Ila (Tarauni CPC)
Nasiru Ali Ahmed (Nassarawa CPC)
(Ajinge/Gaya/AlbalsauANPP)
(Bichi (ANPP)
Tisni Abdul Kadir (Dawakin Tofa/Rimin Godo ANPP)
Haruna Musa (Kano Municipal ANPP)
(Kunji ANPP)
(Wudi/Garko ANPP)
Oyo
Kareem Tajudeen Abisodun (Atisbo/Saki West/Saki East PDP)

Hon. Muraina Saubana Ajibola (Ibarapa Central/Ibarapa North PDP)

Jimoh Afis Adelowo (Irepo/Orelope/Olorunsogo PDP)
Hon. Mulikat Akande Adeola (Ogbomoso North/Ogbomoso South Orire PDP)

Hon. Odebunmi O. Dakumu (Ogooluwa Surulere PDP)
Abiodun Awoleye (Ibadan North ACN)
Sunday Adepoju (Ibarapa East/Iddo ACN)
Kola Olabiyi (Iseyin/Itesiwaju/Kajola/Iw-ajowa ACN)

Kamil Akinlabi (Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West ACN)

Murtala Kayode (Akinyele/Lagelu AP)
Ajaja A. Adebukola Ibadan North East/Ibadan South East AP)

Dr. Ibrahim Adeniji Olaifa (Oluyole AP)
Busari Olayemi Sikiru (Egbeda/Ona Ara AP)